Hamrosan felszentelik azt az egyedülálló, állatvédelmi és környezetvédelmi célokat is szolgáló úti kápolnát, amely Kápolna település határában, helyi civilek kezdeményezésére és széles körű összefogással valósult meg. A temetőbe vezető út mellett épülő szakrális tér az ember és az állatvilág közötti köteléknek állít emléket.
Öt évvel ezelőtt álmodták meg kápolnai állatvédő civilek azt a különleges úti kápolnát, amely hiánypótló módon az állatok védelmének, valamint az elhunyt kedvencek emlékének kíván méltó helyet biztosítani. A kezdeményezés az elmúlt években jelentős társadalmi összefogást generált, amely a napokban újabb mérföldkőhöz érkezett.
Közös összefogás a közösségi tér fejlesztéséért
A helyszínen tett látogatást követően Dócs Dávid, az Országgyűlés jegyzője, a Mi Hazánk alelnöke, valamint Szalóki Péter kápolnai önkormányzati képviselő a kápolna bejárata fölé helyezték a feszületet. A szakrális jelkép elhelyezése mellett a jelenlévők egy magyar kőris facsemetét is elültettek a kápolna köré tervezett közösségi erdőben, kifejezve ezzel a teremtett világ iránti tiszteletet.
A fejlesztéshez a Heves Vármegyei Közgyűlés is hozzájárult: Kismihók Tamás vármegyei képviselő javaslatára a Fidesz és a Mi Hazánk vármegyei képviselői közös adományából egy pihenőpadot helyeztek ki a kápolna parkjában, biztosítva a megpihenés lehetőségét az arra járóknak.
Ökológiai szempontok és közösségépítés
Az építmény környezete tudatos tervezés eredménye: a kápolnát hamarosan egy közösségi erdő és egy ökológiailag értékes mini tó veszi körbe. Ez utóbbi a madarak számára ivóhelyként, a kétéltűeknek pedig ívóhelyként szolgál majd, szervesen illeszkedve a természetvédelmi szemlélethez.
Bóday Pál, a Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte: a projekt köré egy kifejezetten aktív közösség szerveződött, melyben helyi vállalkozók, nyugdíjasok és politikusok is összefogtak. Hangsúlyozta, hogy az építés ügye mellett számos jelentős közéleti személyiség kiállt, köztük Horváth László országgyűlési képviselő, Dr. Pajtók Gábor, az egri választókerület korábbi országgyűlési képviselője, valamint Csuhány Bence, a vármegyei közgyűlés elnöke és helyettese, Tóth Csaba is.
A Kápolnán felépült úti kápolnával kapcsolatban Bóday Pál ugyanakkor megjegyezte:
„Megépítése nem mindenkinek tetszett. Dr. Berecz Kálmán, a falu Tiszás polgármestere többször is kifejezte azt, hogy legjobb lenne, ha nemhogy nem épülne meg a kicsi kápolna, hanem eltűnnének azok az állatvédő civilek ,akik közel 10 éve önkénes munkában dolgoznak és viszik a település jó hírét. De egyre több kápolnai csodálkozik rá, hogy az egykori, törmelékkel feltöltött terület helyén, a temetőbe vezető út mellett egy ilyen park készül.”
Októberben lesz a felszentelés
A kápolna szerkezetkész állapotban van, a belső tér végleges kialakításához már csak a freskók elhelyezése és a vaskapu beépítése van hátra. A tervek szerint az alkotások október 4-én, az állatok világnapján, Assisi Szent Ferenc halálának évfordulóján kerülnek a helyükre.
Ezt követően kerül sor a vármegye legfiatalabb, egyben első olyan úti kápolnájának felszentelésére, amely az emberek és állatok ősidők óta létező, elválaszthatatlan kötelékének állít örök emléket a Tarnamenti faluban.