Alaptörvény-módosítással távolítaná el Sulyok Tamást a kormány

Facebook
Reddit
WhatsApp
Email

„Tisztítótűz művelet” néven hirdetett átfogó alkotmányozási folyamatot Magyar Péter miniszterelnök hétfőn a parlamentben. A kormányfő bejelentette: az Alaptörvény tizenhetedik módosításával kívánják megszüntetni Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatását, amelyet a szeptemberben induló, társadalmi egyeztetéssel kísért alkotmányozás követ.

Budapest, 2026. április 12. Sulyok Tamás köztársasági elnök sajtónyilatkozatot tesz az országgyűlési választások lezárását követően a Nemzeti Választási Irodában (NVI) Budapesten 2026. április 12-én. MTI/Bodnár Boglárka

Hétfőn, a parlament napirend előtti felszólalásában Magyar Péter miniszterelnök nyílt politikai offenzívát hirdetett a Sándor-palota irányába. A kormányfő közölte, hogy a „Tisztítótűz művelet” részeként benyújtják az Alaptörvény módosítását, amely kifejezetten a hivatalban lévő köztársasági elnök eltávolítását célozza.

A jogi forgatókönyv: véget ér a mandátum

A nyilvánosságra hozott tervezet egyértelmű és azonnali hatályú változást irányoz elő. A jogszabály szövege szerint:

„Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.”

A kormányzati tervek szerint a poszt megüresedését követően az Országgyűlésnek új köztársasági elnököt kell választania. Ez az új államfő azonban már nem a jelenlegi, hanem az átmeneti időszakra kap megbízatást: az új Alkotmány hatálybalépéséig, de legfeljebb öt évig láthatja el a tisztséget.

Magyar Péter miniszterelnök az Országgyűlés plenáris ülésén 2026.06.15-én. Fotó: Úri Viktor / Haber Eger

Magyar Péter: Sulyok „alkotmányos puccsot” kezdeményezett

A miniszterelnök beszédében élesen bírálta Sulyok Tamást. Szerinte az államfő „egyetlen dologban teremtett nemzeti egységet: abban, hogy mennie kell”. Magyar Péter azzal vádolta a köztársasági elnököt, hogy nemhogy védené az alkotmányos rendet, de maga is aktívan fellép ellene.

A kormányfő konkrétan arra utalt, hogy Sulyok Tamás az Alkotmánybírósághoz fordult, kérve a testület beavatkozását a demokratikus parlamenti folyamatokba, még azelőtt, hogy a társadalmi egyeztetés vagy a törvényhozási vita megkezdődhetett volna egy még meg sem született módosítás kapcsán. Magyar ezt a lépést egyfajta „alkotmányos puccs” kísérletének nevezte.

A miniszterelnök ironikus éllel idézte fel Sulyok Tamás 2025-ös Facebook-bejegyzését, amelyben az elnök még Orbán Viktort köszöntötte fel születésnapján, „jó kapitányról” és „biztos pontok kereséséről” írva. A kormányfő szerint a jelenlegi helyzetben ez a „kapitány” már nem találja a megfelelő irányt.

Választási ígéretből kormányzati valóság

Sulyok Tamás elmozdítása nem váratlan húzás a Tisza Párt részéről: a kérdés központi elemét képezte a választási kampánynak is. A Tisza Párt fölényes győzelmét követően Magyar Péter nyílt ultimátumot intézett az államfőhöz, május 31-ig adva időt a lemondásra.

Bár a köztársasági elnök akkor úgy döntött, nem mond le önként, a miniszterelnök már korábban jelezte: a lemondás elmaradása esetén is vannak eszközei az elmozdításra. A mostani parlamenti lépés ennek a folyamatnak a beteljesülése.

Jön az új Alkotmány

A miniszterelnök bejelentése szerint Sulyok Tamás távozása csupán az első lépés egy nagyobb folyamatban. Szeptembertől elindul egy teljesen átfogó alkotmányozási folyamat, amelybe a kormány be kívánja vonni a teljes magyar társadalmat. A cél egy olyan új Alkotmány létrehozása, amelyet a folyamat végén a magyar választók népszavazáson erősíthetnek meg, ezzel adva új legitimációt az ország működésének.

Scroll to Top