Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció (DK) pártelnöke és listavezető miniszterelnök-jelöltje bejelentette lemondását a pártelnöki tisztségéről, miután a DK a vasárnapi országgyűlési választásokon kiesett a parlamentből.
A politikus a DK eredményváró rendezvényén, láthatóan megrendülten, de határozottan értékelte az elmúlt időszakot és a választási eredményeket. Beszédét azzal kezdte, hogy bár az Orbán-rendszer (NER) elleni küzdelemben új fejezet nyílt, a DK számára ez a nap súlyos vereséget hozott.
Gratuláció a Tisza Pártnak és Magyar Péternek
Dobrev az elsők között gratulált a Tisza Pártnak és Magyar Péternek az elért eredményekhez. Kiemelte, hogy a választók akarata egyértelmű volt, és mostantól a Tisza Párté a felelősség, hogy bizonyítsák: képesek valódi, európai demokráciát építeni Magyarországon.
„Mostantól minden felelősség a Tisza Párté. Nekik kell bebizonyítaniuk, hogy egy igazságosabb, szociálisabb országot, egy Magyar Köztársaságot építenek, és nem egy újracsomagolt NER-t” – fogalmazott a politikus.
A DK korszaka véget ért a Parlamentben
A legdrámaiabb bejelentés a párt jövőjét érintette: Dobrev elismerte, hogy a Demokratikus Koalíció kiesett a parlamentből, így a baloldali szavazók képviselet nélkül maradtak a törvényhozásban. Bár hangsúlyozta az elmúlt 15 év eredményeit, elismerte, hogy a fő célt – az Orbán-rendszer leváltását – nem tudták elérni.
A politikai következmények nem maradtak el:
- Dobrev Klára lemond a pártelnöki tisztségről.
- A DK teljes elnöksége szintén benyújtotta lemondását
„Nincs lelkiismeret-furdalásom”
A politikus köszönetet mondott az aktivistáknak és a jelölteknek, akiket „gerinces, bátor közösségnek” nevezett. Kiemelte, hogy bár a kampány során nemcsak a kormányoldalról, hanem az ellenzéki térfélről is érte őket agresszió és lejáratás, ő és csapata végig a meggyőződéseik mentén, emelt fővel küzdött.
Dobrev Klára azzal zárta beszédét, hogy bár az elnökség távozik, a küzdelmet nem adják fel. Magánemberként és politikusként is ott lesz „ahol a szekeret tolni kell” és továbbra is egy európai, igazságos Magyarországért fog dolgozni.