Jelentős ingatlancsere előtt Eger: Gazdát cserélhet a volt laktanya és több más ingatlan

Facebook
Reddit
WhatsApp
Email

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Állam egy több elemből álló ingatlancsere-megállapodás előkészítésén dolgozik. A felek célja, hogy évtizedes, rendezetlen ingatlanügyekre pontot téve elősegítsék a város hosszú távú fejlődését és gazdasági növekedését.

A megállapodás részleteiről dr. Pajtók Gábor országgyűlési képviselő, Vágner Ákos polgármester és Gulyás László alpolgármester, a hajdúhegyi körzet képviselője tájékoztatta a sajtót. Az egyeztetések 2025 augusztusában kaptak lendületet, a folyamatot pedig a 2025. októberi miniszterelnöki látogatás is segítette, amely lehetőséget nyitott korábbi fejlesztési források visszaigénylésére.

Városi tulajdonba kerülő területek

A tervezett csere keretében Eger tulajdonába kerül több, jelenleg állami kézben lévő ingatlan:

  • A volt Dobó István laktanya: A több mint 37 ezer négyzetméteres, évek óta kihasználatlan és leromlott állapotú „tájseb” rendezése megkezdődhet, hogy a terület a város szövetébe illeszkedő, új funkciót kaphasson.

  • A Tündérpart utcai ingatlan: Az egykori 2-es kórház sportpályája, amely már megtisztított, rendezett állapotban kerül a városhoz.

  • Déli iparterületi ingatlanok: Két, összesen közel 54 ezer négyzetméter alapterületű ingatlan, amelyek a város gazdaságfejlesztési céljait szolgálják; az önkormányzat már tárgyalásokat folytat potenciális befektetőkkel.

Oktatási ingatlanok az államhoz

A csereügylet másik oldalaként az önkormányzat két, jelenleg is oktatási célokat szolgáló ingatlanrészt ad át a Magyar Államnak, amelyek a törvényi rendelkezések értelmében az Egri Főegyházmegye fenntartásába kerülnek:

  • Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) „B” épületének önkormányzati tulajdoni hányada.

  • Az egykori mezőgazdasági iskola épülete, amely nagyrészt kihasználatlanul áll, jelenleg széttagoltan működik (a Waldorf iskola és az egyetem Képzőművészeti Intézete is használja), továbbá az épület egy része leromlott műszaki állapotban raktárként működött.

Garanciák a bérlőknek

A városvezetés hangsúlyozta: a tulajdonosváltás nem hoz változást a mindennapi használatban. A megállapodás rögzíti, hogy a jelenlegi bérlőket és ingatlanhasználókat az ingatlancsere nem érinti. A lépés elsődleges célja a jogi keretek rendezése és a stabil, hosszú távon tervezhető fenntartói háttér megteremtése.

A jogi folyamatok lezárultával Eger 3 milliárd forintot kíván felhasználni a Modern Városok Program forrásaiból a gazdasági erejét és közszolgáltatási képességét növelő ingatlanfejlesztésekre.

Scroll to Top