Csütörtökön, június 25-én nyilvános közleményben tudatta Balla Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) korábbi országgyűlési képviselőjelöltje és választókerületi elnöke, hogy azonnali hatállyal kilép a pártból. Távozását a párt politikai irányváltásával indokolta, azonban lapunkhoz eljutott információk szerint a lépés hátterében súlyos, pénzügyi visszaélésekre vonatkozó gyanú is állhat.
Balla közleményében nekiment a korábbi pártjának. Állítása szerint a DK már nem képviseli azt a „karakteres, vidéki baloldalt”, amelyben ő hisz és a párt túlságosan elszakadt a hétköznapi emberektől, bezárkózva egy budapesti politikai buborékba.
Balla úgy fogalmazott:
„Nem a politikából lépek ki, hanem egy olyan pártból, amelynek irányával már nem tudok azonosulni.”
A politikus elhatárolódott a TISZA Párttól is, mondván, az általuk képviselt stílus számára elfogadhatatlan, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy folytatja munkáját egy „nemzeti, rendpárti és igazságos baloldalért”.
Sikkasztási gyanú és „eltűnt” kampánytámogatások
A távozás azonban korántsem zajlott zökkenőmentesen. Egy névtelenséget kérő forrásunk szerint a politikus az egri alapszervezet számláját lenullázta, de egy másik választókerület számlájáról is több mint félmillió forint, összesen legalább másfél millió forint hiányzik. Forrásunk úgy fogalmazott: „a költések főleg magánjellegűek voltak, úgymint kaja vagy Revolut-feltöltés”.
Balla korábban állítólag azzal védekezett, hogy az összegeket aktivista csapatának kifizetésére fordította. Ezzel szemben a helyi párttagok egybehangzóan állítják: Balla Péternek nem volt fizetett aktivista csapata. A DK helyi kampányában kizárólag a néhány fős, gyakran 80 éves kornál idősebb párttagok vettek részt, akik önkéntesen, ellenszolgáltatás nélkül dolgoztak.
A források szerint Balla felvette az egyéni képviselői kampánytámogatását is amelynek összege 1 724 402 forint, ám abból érdemben nem költött a kampányra, mivel az összes választási kiadványt, plakátot és szórólapot a pártközpont biztosította. Többen arra gyanakodnak, hogy a pénz Balla magánéletére, szórakozásra mehetett el.
Ezt látszik alátámasztani az az eset is, amikor a jelölt a választást megelőző héten elhagyta Egert úgy, hogy a beszámolók szerint még a kampányával sem foglalkozott és csak a választás napján, feltehetően másnaposan, „csapzott” állapotban tért haza. Az akkori felvételeken a politikus alig volt képes összefüggő mondatokat alkotni az Eger TV riporterének.
A választások óta több támogatója is megerősítette: Balla próbált tőlük kölcsönkérni, ami tovább erősítette azt a gyanút, hogy a kampánytámogatását teljesen elkölthette valahol.
Lapunk június elején kísérletet tett arra, hogy megkeresse Balla Pétert az ügyben. A politikus akkor június 11-ig kért haladékot, a párt belső tisztújítására hivatkozva. Azóta azonban, több mint két héttel a saját maga által kért határidő lejárta után sem válaszolt kérdéseinkre.
Az ügyben kerestük volna Jószai Teodórát, a Demokratikus Koalíció egykori Pest megyei politikusát is, akihez a DK belső szervezeti felépítésében több választókerület mellett Heves 1. számú egyéni választókerülete is tartozott. Jószai azonban a választások lezárulta után, egy a Fidesz által felajánlott állás elfogadását követően távozott a pártból. A Demokratikus Koalíció pártközpontjához közel 30 nappal ezelőtt intézett kérdéseinkre mindezidáig semmilyen választ nem kaptunk.
Közérdekű adatigényléssel fordultunk a Magyar Államkincstárhoz és az Állami Számvevőszékhez is, hogy megtudjuk: sikerült-e a jelölteknek visszafizetniük a támogatásokat, valamint volt-e szabálytalanság a kampánytámogatások felhasználása, elköltése körül. A törvényes válaszadási határidőn belül, de még nem kaptunk választ.
Az egyéni országgyűlési képviselőjelöltek kampánytámogatásáról
Az országgyűlési képviselők választásán induló egyéni választókerületi képviselőjelöltek a központi költségvetésből juttatott támogatásra jogosultak. A Magyar Államkincstár (MÁK) szabályzata alapján a támogatás igénybevételére és felhasználására az alábbi szabályok vonatkoznak:
- A támogatás célja: A támogatás kizárólag a választási kampányidőszak alatt, a kampánytevékenységgel összefüggő dologi kiadások (pl. plakát, politikai reklám, választási gyűlés) finanszírozására fordítható.
- A támogatás biztosítása: A Kincstár a támogatást egy úgynevezett választási kincstári kártyán bocsátja a jelölt rendelkezésére, amellyel a kampányidőszakban lehet fizetni. Készpénzfelvétel a kártyával nem teljesíthető.
- Elszámolási kötelezettség: A támogatást igénybe vevő jelöltnek – amennyiben a rendelkezésre bocsátott összegből tényleges felhasználás történt – az eredmény jogerőre emelkedését követő 15 napon belül elszámolást kell benyújtania a Kincstárhoz, csatolva a kifizetéseket igazoló bizonylatokat.
Visszafizetési kötelezettség és szankciók:
- Ha a jelölt nem számol el határidőben, vagy az elszámolását a Kincstár nem fogadja el, a jelölt az igénybe vett (vagy el nem fogadott) támogatási összeg kétszeresét köteles visszafizetni.
- Köteles visszafizetni a támogatást az a jelölt is, aki nem szerzi meg az egyéni választókerületben leadott érvényes szavazatok legalább 2%-át, vagy a választási eljárásról szóló törvény alapján kiesik (kivéve a szavazás előtti elhalálozást).
- A befizetési kötelezettség elmulasztása esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Kincstár kezdeményezésére intézkedik a tartozás adók módjára történő behajtásáról.
A választást követő egy éven belül az Állami Számvevőszék az országgyűlési képviselethez jutott jelöltek tekintetében hivatalból, kötelezően ellenőrzi a támogatások felhasználását.